BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: 240 dana u izolaciji: Projekat „SIRIUS 21“ koji simulira misiju na Mesec počeo u Moskvi

RT: 240 dana u izolaciji: Projekat „SIRIUS 21“ koji simulira misiju na Mesec počeo u Moskvi
04.11.2021. god.

Šest dobrovoljaca iz Rusije, SAD i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) će provesti osam meseci u bliskom okruženju, simulirajući misiju na Mesec, kao deo međunarodnog eksperimenta izolacije SIRIUS-21 koji je pokrenut danas u Moskvi.


Prema scenariju eksperimenta, koji zajednički realizuju Institut za biomedicinske probleme Ruske akademije nauka i NASA Human Research Program, posada će krenuti ka Mesecu, spustiti se na njegovu površinu i vratiti na Zemlju – sve u roku od 240 dana.

Sve ovo vreme oni će zapravo biti zatvoreni u autonomnom objektu u ruskoj prestonici, komunicirajući sa Kontrolom misije preko radija i moći će da razmenjuju imejlove samo sa svojim rođacima i voljenima.


© Facebook / SIRIUS International Project

SIRIUS-21 (Scientific International Research in Unique Terrestrial Station Experiment) predviđa da volonteri obavljaju iste zadatke kao kosmonauti u realnom kosmičkom okruženju, uključujući svakodnevno medicinsko praćenje i redovnu fizičku obuku.

Za projekat su razvijena specijalna kosmička odela sa šlemovima za simulaciju aktivnosti posade na površini Zemljinog satelita. Od njih se očekuje da prikupljaju uzorke tla i upravljaju modelom rovera na Mesecu, između ostalog.


© Facebook / SIRIUS International Project

Konačan sastav tima "SIRIUS-21" odlučen je tek uoči „lansiranja“. U posadi su tri muškarca i tri žene. Rusiju u eksperimentu predstavljaju instruktor Centra za obuku kosmonauta Oleg Blinov, plus hirurg Viktorija Kiričenko i Jekaterina Karjakina, koja u svom redovnom životu radi kao stjuardesa.
 
Ešli Kovalski iz američke komande kosmičkih sistema i Vilijam Braun, koji je diplomirao ruski jezik, književnost i kulturu, pridružili su se projektu sa američke strane. Drugi učesnik je Saleh Omar Al Ameri, test kosmonaut u kosmičkom centru "Mohamed Bin Rašid" u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Eksperiment dolazi kada je nekoliko zemalja, uključujući SAD, Rusiju i Kinu, izrazilo svoju ambiciju da stvore baze na Mesecu u narednim decenijama.
 
"SIRIUS-21" je prvobitno trebalo da počne u junu, ali je na kraju odložen zbog pandemije koronavirusa.
 
Projekat "SIRUS" predviđa čitav niz izolacionih eksperimenata, koji se sa svakom novom iterakcijom sve više produžavaju. Prva misija u 2017. trajala je samo 17 dana, nakon čega su usledili četvoromesečni eksperimenti 2018. i 2019. godine. Akademija nauka i NASA planiraju da realizuju tri projekta izolacije u trajanju od godinu dana pre 2028. godine.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Facebook / SIRIUS International Project / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »